Internet se hemží články o investování a seznamy slovíček, které by měl znát každý investor.
Internet se hemží články o investování a seznamy slovíček, které by měl znát každý investor. Pokud vás ale zajímají investice do nemovitostí, nepotřebujete k ruce tlustý slovník investičních pojmů. Pro pochopení základů by vám měl bohatě stačit náš dnešní článek.
Investiční portfolio je souhrn všech vašich investic. Ať už se jedná o nemovitosti, zlato nebo o akcie. Portfolia dělíme na konzervativní, progresivní a dynamická. Jaký je v nich rozdíl? To konzervativní je docela bezpečné, investice v takovém portoliu by vám měly tak akorát pokrýt inflaci. Progresivní portfolio je takový zlatý střed a dynamická portfolia znamenají rizikovější investování, ale taky vyšší zisk. Svoje portfolio můžete poskládat i z investic do nemovitostí, třeba v různých regionech. Je na vás, jakou strategii zkusíte. Myslete ale na diverzifikaci!
Často skloňované, klíčové slovíčko. Investovat chytře neznamená vsadit všechny úspory na jednoho koně. Nejlepší je si peníze rozdělit mezi různé investice. Pokud vás baví zisky z investování do nemovitostí, prozkoumejte, ve kterých lokalitách jsou nejvyšší, ale investujte i jinam. Určitě ještě pamatujete, jak byl během prvního lockdownu zakázaný provoz ubytovacích zařízení. Velká část ze 14 000 pražských bytů pronajímaných na Airbnb zředila nabídku bydlení a srazila cenu nájmů v Praze o tisíce. Ti, kteří vsadili jenom na Prahu, zažili těžké časy. Ti, kteří měli investice i v jiných městech, kde nájem nezlevnil, si mohli zatleskat. Tomu se říká diverzifikace portfolia nemovitostí v praxi!
I když je s každou investicí spojené nějaké riziko, investování do nemovitostí je dlouhodobě vnímané jako bezpečné. V portfoliu skoro každého milionáře objevíte nějaké zajímavé budovy. Proč taky ne – nemovitosti nabízejí stabilní příjem z nájmu, pokud se na trhu zrovna nesemele něco dramatického. Trh s nemovitostmi výrazně zakolísal třeba během krize v roce 2008 – 2009. Od té doby ale ceny zase rostou.
A co znamená zajištění? Je fajn si to představit v kontextu s ostatními investicemi. Když se sesype dluhopis nebo špatně vybrané akcie, je možné, že skončíte s nulou. U nemovitostí to není tak horké, ani velké krize obvykle nezpůsobí drastický pokles cen. Když už, nemovitost můžete vždycky prodat, třeba i se ztrátou. Vaše peníze jsou ale pořád zajištěny něčím reálným, hmotným.
Investiční horizont je doba, na kterou jste si investici naplánovali. Může to být rok nebo dva, ale i deset let. V Investownu pracujeme s investičním horizontem 12–60 měsíců.
Return of Investment, ROI nebo taky návratnost investice, je číslo, které udává čistý zisk nebo čistou ztrátu vůči počáteční investici. Výsledkem je vždycky procento, podle kterého jasně vidíte, zda se vám investice vyplácí, a nebo taky nevyplácí (výpočet vychází v mínusu). Jak na výpočet? Do vzorečku si poskládejte tyto údaje:
Návratnost investice = ((čistý zisk – počáteční investice) / počáteční investice) * 100 [%]
Platforma Investown nabízí investování do nemovitostí se zhodnocením minimálně 7 % ročně. To znamená, že pokud jednorázově investujete například 5 000, máte na konci investičního období (které je řekněme 2 roky) 5 700 Kč. V případě investice v hodnotě 50 000 Kč pak máte částku 57 000 Kč a tak dále. Pokud navíc zisky z investic, které vám chodí každý měsíc do Investown peněženky, reinvestujete do dalších investičních příležitostí, můžete tyto částky daleko převýšit.
A jak na počítání výnosu u dlouhodobých investic? Tam použijte už trochu komplexnější výpočet IRR (vnitřní výnosové procento), který jsme si ukazovali v našem Pateru zodpovědného (mikro)investování.
Na inflaci narážíme skoro v každém z našich článků, s investováním totiž souvisí. Průměrná míra inflace v roce 2021 činila dle České národní banky 3,8 %, pro celý rok 2022 pak ČNB predikuje 13,1%. Letošní nestandardně vysoká míra inflace je způsobena děním ve světě, potažmo válkou na Ukrajině. Předpokládá se její brzké uklidnění a návrat na běžné hodnoty. V roce 2023 má inflace klesnout na 4,1%.
Vysoká likvidita investice znamená, že ji můžete na trhu lehce prodat, ale taky lehce koupit. Tohle téma jsme nakousli už dříve, kdy jsme si představovali různé druhy investování do nemovitostí. Některé investice totiž zpeněžíte hladce, u jiných to tak snadno a rychle nejde. A s tím musíte při plánování investice počítat. Rozmyslet se, jestli zvládnete uložit peníze na nějaký čas, a nebo je budete potřebovat rychle v ruce. Na Investownu je likvidita vysoká. V průběhu investičního období je možné investici nabídnout ostatním uživatelům a zpeněžit ji.
Real Estate Investment Trust, takzvaný REIT, je akciová společnost, která investuje do nemovitostí. Vy do ní můžete investovat tak, že si nakoupíte její akcie. Tyhle společnosti jsou populární hlavně v USA a vždycky spravují své vlastní nemovitostní portfolio. S nákupem REIT akcií se můžete těšit na pravidelnou výplatu dividend, ale nemine vás obchodování na akciovém trhu. Připravte se ale na to, že bude vaše investice vystavená kolísání akciového trhu.
Mikroinvestování chápeme jako možnost plnohodnotně investovat i s malými částkami v řádech stovek až tisíců korun. Například v Investownu máme k mikroinvestování blízko, můžete u nás investovat už od 500 Kč měsíčně. Vybrat si můžete z nabídky investičních příležitostí v různých městech a diverzifikovat tak svoje portfolio nemovitostí. Likvidita je u nás vysoká, protože svou investici můžete kdykoliv prodat a peníze získat zpět na účet. Investiční horizont si vybíráte podle toho, do které nemovitosti investujete, ale taky si ho můžete zkrátit podle sebe, pokud investici prodáte dřív. Díky ziskům startujícím na atraktivních 7 % ročně ochráníte své peníze před inflací a přiblížíte se svým finančním cílům.