Jak se v roce 2023 vyvíjela inflace a co očekávat v dalších měsících

„Vysoká inflace nám bere úspory.“ Tuto větu za poslední roky aspoň jednou slyšel snad každý Čech. Ale co o letošním růstu cen říkají čísla a jaký vývoj mohou (nejen) investoři očekávat v roce 2024?

(Tento článek NENÍ investičním poradenstvím)

Zatímco za normálních okolností je toto téma náplní debat ekonomů a jiných odborníků, letos i v roce 2022 se slovo „inflace“ dostalo do obýváku každé domácnosti. A ještě více zajímalo investory. 

Není divu – Češi za sebou mají období, kdy museli ustát jeden z nejvyšších růstů cen v historii. To se promítlo jak do jejich pravidelných výdajů, tak do úspor na spořících účtech nebo doma „pod polštářem.“ Mimochodem i proto začalo v posledních měsících investovat víc Čechů než kdykoliv předtím.

Dobrá zpráva je, že nejhorší máme pravděpodobně za sebou. Od září 2022, kdy inflace v Česku činila rekordních 18 %, zdražování výrazně zpomalilo a blíží se zpátky k hodnotám, na které jsme byli zvyklí mezi léty 2010–2020.

Inflace je zjednodušeně řečeno růst cen, respektive opakované zdražování v dané ekonomice. V důsledku inflace se snižuje kupní síla peněz, tím pádem si lidé za stejnou částku koupí méně zboží nebo služeb než dříve. Kromě toho má růst cen negativní dopad i na úspory občanů.

Inflace v roce 2023 zpomalila, ale stále ne dost

Nicméně i přes zpomalení je inflace dostatečně vysoká na to, aby ji běžný člověk pocítil ve své peněžence. 

V době, kdy jsme připravovali tento článek (druhá půlka listopadu 2023), byly nejčerstvější dostupné statistiky ty, které reportují růst cen za říjen 2023. V desátém měsíci roku se meziroční inflace v Česku vyšplhala na 8,5 %, což bylo o 1,6 % více než v září. Jak ale uvádí Český statistický úřad, nárůst způsobilo především promítnutí tzv. Úsporného tarifu do cen elektřiny. Bez něj by inflace ve skutečnosti klesla na 5,8 %.

Víte, že průměrný výnos investic na Investownu se v roce 2023 pohyboval kolem 10 %? Naši investoři tak aktuálně překonávají současnou meziroční míru inflace.

Každopádně mnohem zajímavější je fakt, že průměrná roční inflace v říjnu činila 12,1 %,. Jinak řečeno: kdo neinvestoval nebo si nezajistil jiné zhodnocení financí, zdražování z jeho úspor během jediného roku ukrojilo více než 12 % reálné hodnoty peněz. 

V čem se liší meziroční inflace a průměrná roční inflace? První údaj vyjadřuje růst cen v porovnání se stejným měsícem předchozího roku (tzn. například říjen 2023 a 2022). Průměrná roční inflace pak reflektuje procentní změnu cenové hladiny za posledních 12 měsíců proti průměru za posledních 12 měsíců. 

Jak je tedy ukazují data, investování je v současnosti důležitější než kdykoli jindy v tomto tisíciletí. Nejvyšší úroky na běžných spořících účtech v bankách se pohybují kolem 5–6 %, takže stále ani zdaleka nepokryjí inflaci.

Vývoj meziroční inflace v ČR od října 2020 do října 2023.
Vývoj meziroční inflace v ČR od října 2020 do října 2023.

Připomeňme, že dlouhodobým cílem České centrální banky je držet inflaci na 2 %. Než se ale růst cen vráti na tuto úroveň (pokud k tomu v dohledné době vůbec dojde), budeme si muset ještě nějakou chvíli počkat.

Kdo neinvestoval nebo si nezajistil jiné zhodnocení financí, zdražování z jeho úspor během jediného ukrojilo více než 12 % reálné hodnoty peněz. 

Jak si vedou v zahraničí?  

Nezůstávejme jen v Česku a pojďme se pro kontext podívat i za hranice, konkrétně do celé Evropské unie také USA. Zjistíme totiž, že inflace v Česku je, z mnoha důvodů, jednou z nejvyšších v Evropě, stojíme na druhém místě za Maďarskem.

Z dat statistického úřadu Eurostat vyplývá, že meziroční inflace v Evropské unii v říjnu 2023 klesla na 3,9 %, v zemích eurozóny (tedy tam, kde se platí eurem), to bylo dokonce jen 2,9 %. 

Pravidelný pokles růstu cen zaznamenávají i Spojené státy, kde se říjnové zdražování zastavilo na čísle 3,2 %.

Výhled na rok 2024

Výše uvedená data o inflaci jsou důležitá, ale investorům samozřejmě  mnohem víc záleží na tom, co se bude dít v následujících měsících. I když nikdo nemá křišťálovou kouli, ekonomové se tradičně snaží vývoj inflace a celé ekonomiky aspoň částečně predikovat.

Jednu z nejaktuálnějších prognóz nabídlo například Ministerstvo financí ČR. Podle něj růst cen v roce 2024 výrazně poklesne, přesto se bude pohybovat kolem 3 % a ČNB tak ani v příštích 12 měsících pravděpodobně nedosáhne svého inflačního cíle.

O něco optimističtější je samotná Česká národní banka, která v roce 2024 očekává zvýšení cen o 2,6 %. 

Podle Ministerstva financí ČR se bude inflace v roce 2023 pohybovat kolem 3 %.

Odhady se samozřejmě částečně liší, ale u ekonomů ze státních institucí i soukromého sektoru panuje většinová shoda na tom, že inflace v ČR bude během roku 2024 nadále klesat. Což je skvělá zpráva i pro investory na Investownu, kteří tak v příštích 12 měsících s velkou pravděpodobností výrazně překonají inflaci.

Ideální je investovat pravidelně

Bez ohledu na to, jestli predikce odborníků ohledně inflace vyjdou, či nikoli, dává smysl investovat pravidelně. Jak totiž ukazují data, z dlouhodobého hlediska jsou nejúspěšnější právě trpěliví investoři s delším investičním horizontem, kteří využívají výhody tzv. složeného úročení.

Pokud zatím neinvestujete, nikdy není pozdě začít. 

Tento článek není investiční ani finanční poradenství

Investown neposkytuje investiční ani finanční poradenství. Jedná se o naučný článek se základními informacemi o vývoji inflace. Pro konkrétní rady doporučujeme využít služeb investičního poradce. 

Více ke čtení

Získat aplikaci zdarma