Kvůli vysoké inflaci je investování v posledních dvou letech důležitější než kdy jindy. Ale kde a jak by měl investor zhodnotit 100 000 Kč nebo jinou částku, aby neprodělal kalhoty? Připravili jsme srovnání investičních možností pro rok 2023.
(Tento článek NENÍ finančním poradenstvím). Informace v textu jsou platné ke dni 12. 9. 2023.
Většinou není dobrý nápad bez rozmyslu vložit všechny peníze do investiční příležitosti, kterou mezi řečí zmínil kamarád u piva. Každý investor by si měl o zamýšlené investici zjistit co nejvíc informací, a teprve pak investovat. Ať už máte k investování připravených 100 000 Kč, nebo byste rádi zhodnotili menší finanční částku, níže najdete základní srovnání investičních aktiv v roce 2023 – od jejich výkonnosti až po míru rizika, kterou s sebou přináší.
Investování do akcií a ETF fondů je poslední dobou jako jízda na horské dráze. V roce 2022 zažily trhy výrazné propady, mimo jiné kvůli zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami po celém světě. V první půlce roku 2023 se akcie oklepaly (především ty ve Spojených státech), ale výhled pro další měsíce je kvůli stavu světové ekonomiky poměrně nejistý.
Nejznámější akciový index S&P 500 za poslední rok vzrostl o 11,11 %, což zhruba odpovídá jeho dlouhodobé výkonnosti. Při investování do jednotlivých akcií nebo ETF fondů je ale potřeba počítat s vyšším rizikem – jak ukázal loňský rok, během několika měsíců mohou některé tituly a indexy spadnout až o desítky procent.
Nakupování jednotlivých akcií pak vyžaduje podrobnou analýzu, což není ideální pro začínající investory, kteří chtějí mít s investováním miminimum starostí.
Zatímco akciové trhy kolísaly nahoru a dolů, investoři na Investownu si celý uplynulý rok užívali stabilní výnosy kolem 10 %, a to při minimálním riziku. Výkonnost investic do úvěrů zajištěných nemovitostí tedy byla prakticky stejná jako v případě akcií, ale s tím rozdílem, že investoři mohli klidně spát.
Investiční projekty na Investownu mají 100% úspěšnost a každý z nich prochází pečlivou analýzou, aby byly peníze investorů v maximálním bezpečí.
Investování na Investownu je navíc jednoduché a zvládne ho každý, včetně úplných začátečníků, kteří se ve světě investic neorientují. Investovat přitom nemusíte rovnou 100 000 Kč, můžete klidně začít postupně, třeba už od 500 Kč.
Investoři na Investownu si celý uplynulý rok užívali stabilní výnosy kolem 10 %, a to při minimálním riziku.
Když je řeč o investování, zejména začínající investoři často sází na spořící účet v bance. Ve skutečnosti ale nejde o investici v pravém slova smyslu.
Nechat ležet peníze na spořícím účtu je sice bezrizikové (nebo jen minimálně rizikové), tomu však odpovídají i výnosy. Úrokové sazby na spořících účtech u českých bank se v současnosti pohybují kolem 4-5 %, což ani zdaleka nepokrývá inflaci, která byla v červnu 2023 na hodnotě 9,7 %.
Přestože jsou úroky na spořících účtech v bankách nejvýše za dlouhou dobu, pro většinu investorů dává smysl si do nich odložit jen část příjmů, například nutnou finanční rezervu.
Bitcoin a další kryptoměny lákají investory, kteří chtějí své peníze zhodnotit o desítky procent za krátký čas. To se sice řadě z nich povede, ale jen za cenu vysokého rizika. Není výjimkou, že bitcoin během několika týdnů ztratí i třetinu své hodnoty.
V období od 1. 8. 2022 do 31. 7. 2023 největší kryptoměna připsala přes 25 % a dohnala tak výrazné ztráty z roku 2022, od května do července 2023 však stagnovala. Odborníci obecně doporučují mít v portoliu maximálně 1-5 % bitcoinu nebo jiných kryptoměn, vždy v závislosti na situaci a investiční strategii konkrétního investora, respektive míry rizika, kterou je ochoten akceptovat.
Firemní dluhopisy si oblíbila řada českých investorů, investují zejména do těch s vyšším výnosem. Nicméně jakkoliv jsou dluhopisy vydané konkrétní firmou atraktivní (někdy slibují úrok i více než 10 %), je mezi nimi potřeba pečlivě vybírat. U spousty korporátních dluhopisů totiž existuje vysoké riziko, že se firma dostane do finančních potíží a investoři tak o své peníze přijdou.
Mnohem bezpečnější jsou státní dluhopisy, které ale nepřináší tak atraktivní zisky. Například české střednědobé a dlouhodobé dluhopisy vynáší průměrně 4,90–6,20 % ročně.
Z tradičních aktiv se ještě nabízí investice do cenných kovů (například zlato a stříbro), které však v horizontu 5-10 let spíš zaostávají za jinými aktivy s podobnou mírou rizika. Samostatnou kapitolu tvoří nákup fyzických nemovitostí.
Ať už je investor spíš konzervativní a preferuje nižší výnos při nízkém riziku, nebo naopak rád riskuje a cílí na vysoké zisky, měl by vždy diverzifikovat své portfolio, tedy rozložit investice do různých aktiv.
Více o diverzifikaci investičního portfolia si přečtěte v našem dalším článku.
Tento článek není finanční poradenství. Investown neposkytuje investiční poradenství. Jedná se o informativní článek se základními informacemi o možnostech investování v roce 2023. Pro konkrétní rady doporučujeme využít služeb investičního poradce.