Velká část investičních příležitostí na Investownu je označena pojmem etapa nebo tranše. Co tato označení znamenají a jaké jsou jejich výhody? Přečtěte si, jak fungují a jaký je mezi nimi rozdíl.
Aby mohly vznikat skutečně zajímavé developerské projekty, které ve spolupráci s Investownem chtějí k životu přivést naši partneři, a aby investoři získali výnosy z investic co nejrychleji, dělíme některé projekty na tzv. tranše či etapy.
Co znamenají tranše na Investownu:
V případě, že žadatel o úvěr (partner) nemá dostatečně velkou zástavu na to, aby si mohl od Investownu půjčit na celý projekt najednou, umožňujeme mu projekt (stavbu) rozdělit do tranší.
Jednotlivé tranše vytváříme na základě výše zástavy partnera – každá tranše odpovídá výši jeho aktuální zástavy. Co to znamená? Pokud partner nedisponuje částkou, kterou by mohl zastavit (zajistit) celý projekt, rozdělíme pro něj projekt na víc částí a půjčíme mu jen takovou částku, kterou aktuálně dokáže zajistit zástavou v dostatečné hodnotě. Až získá finance na další zástavu, půjčí si od nás peníze na další fázi projektu – druhou tranši. Tranše pokračují až do té doby, než investoři naplní cílovou částku celého projektu.
Na každou jednotlivou tranši dostane partner půjčenou pouze takovou sumu, kterou je schopen zajistit. Díky tomu jsou peníze investorů vždy v bezpečí.
V praxi tranše fungují následovně:
Dělení projektů na tranše je výhodné nejen pro žadatele o úvěr (partnery), ale také pro investory, kteří díky nižším cílovým částkám získají výnosy z investic nadstandardně rychle.
Jednotlivé etapy nevytváříme na základě výše zástavy partnera. Projekt může být podle velikosti rozdělen na libovolné množství menších částí – etap. Jakýkoliv projekt dělený na etapy má zpravidla jen jednu zástavu (nemovitost), jejíž celková výše je vždy uvedena v detailu projektu společně s dalším výčtem etap. Tato zástava zajišťuje celý projekt.
Etap může být na platformě otevřených k investování víc najednou bez ohledu na pořadí. Každou jednotlivou etapu po vybrání cílové částky okamžitě zpracujeme a v průměru do dvou týdnů z ní investorům začnou chodit výnosy (bez ohledu na to, zda se u ostatních etap požadovaná částka ještě vybírá).
Výhodou etap pro investory je nižší cílová částka projektu, rychlejší proinvestování a následně rychlejší vyplacení výnosů.
Díky rozdělení velkého projektu (např. v hodnotě 100 mil. Kč) na menší části se rychleji vyberou cílové částky a investoři získají výnosy z investic mnohem rychleji, než kdyby museli proinvestovat celkovou částku projektu.
O efektivitě tohoto způsobu financování svědčí například rychlost financování projektu Nový cukrovar Cerhenice: