Investovat, nebo spořit – co se dnes vyplatí víc?

Vysoká inflace, rozkolísané akciové trhy, krize trhu s kryptoměnami, nízké úroky ze spoření. Co dnes udělat s penězi, aby člověk o všechny nepřišel?

Pokud zrovna nejste příznivci slamníkové metody, nabízejí se vám v zásadě dvě možnosti, jak s volnými finančními prostředky naložit – spořit, nebo investovat. Co konkrétně si pod tím představit?

Spořit vlastně znamená odkládat spotřebu. Člověk, který spoří, zkrátka část svých příjmů neutratí, ale odloží si je na pozdější použití.
Investovat znamená využít své finanční prostředky s cílem dosáhnout jejich budoucího zhodnocení.
Významným jevem, který v otázce spoření vs. investice vstupuje do hry, je samozřejmě inflace. Tu většina ekonomů definuje jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. 
Vyplatí se tedy v současné době, kdy inflace dosahuje rekordních hodnot, spíše spořit, nebo investovat? 

Pojďme se teď na obě možnosti podívat podrobněji a zhodnotit jejich výhody a nevýhody.

Kdo šetří, má za tři – nebo ne?

Nejdůležitější rozdíl mezi spořením a investováním spočívá v míře rizika ztráty, která je s těmito činnostmi spojena.

U spoření je riziko ztráty za normálních okolností nízké a vklady u bankovních institucí jsou navíc pojištěné.

Problém je v tom, že o „normálních okolnostech“ – minimálně pokud jde o míru inflace – se v současné době rozhodně nedá mluvit. 

A i ve chvíli, kdy se inflaci podaří nějakým způsobem zkrotit, hodnotu našich peněz bude snižovat neustále.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Managementu, v roce 2021 uvedl, že „v období zvýšené inflace je držení většího objemu hotovosti na bankovním účtu doslova smrtící“, jelikož hotovost nenese žádný úrok.

Přestože úroky na spořicích účtech od té doby stouply z téměř nulových hodnot někam k 5–6 %, inflaci ani zdaleka nepokryjí. Úrok je navíc zatížen 15% srážkovou daní. I nadále proto platí doporučení: Na bankovním účtu držte hotovost maximálně na úrovni šesti měsíčních výdajů vaší domácnosti.

Kolik Češi v průměru odloží a uspoří ze svých příjmů?

Co s vašimi úsporami udělá inflace?

Modelový příklad:

Na spořicím účtu s 5% úrokovou sazbou máte 100 000 Kč.
Předpokládejme, že inflace je 18 %.
Za 1 rok bude kupní síla vašich úspor jen 86 250 Kč.


Investování – vyšší riziko, vyšší potenciál

Investování už dávno není výsadou movitých kravaťáků pobíhajících po burzovních parketech. Vysoká inflace, ale také čím dál dostupnější možnosti investování způsobily, že se řady investorů neustále rozšiřují.

Investovat je možné do tradičních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, nebo do nástrojů alternativních (zlato, umělecké předměty, vína, ušlechtilé destiláty, kryptoměny nebo digitální tokeny).

Každá investice je samozřejmě spojená s určitou výší rizika. Pokud se tedy rozhodnete s investováním začít, je důležité si zjistit potřebné informace a odpovědět si na několik otázek, například:

Jaký je můj investiční horizont? (Jinými slovy, jak dlouho můžu zainvestované peníze postrádat?)
Mám odloženou – např. na spořicím účtu – dostatečnou rezervu na nečekané výdaje?
Jaký je můj postoj k riziku? Jsem odvážný, nebo spíš konzervativní investor?

Pokud si na uvedené otázky racionálně odpovíte a nevrhnete se bezhlavě na první příležitost, která se vám naskytne, nemusíte mít z investování obavy.


Investujte a nenechte se okrádat inflací

Odborníci mají jasno – pokud chceme ochránit své úspory, musíme se vzdát relativního bezpečí bankovních účtů a investiční riziko podstoupit. Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger, tvrdí, že „spoření je mrtvé a ještě dlouhou dobu bude“ a že „musíme jít do rizika nebo nechat úspory požrat inflací“.

Znamená to, že je potřeba každou volnou korunu okamžitě vzít a investovat? Ne. V první řadě je potřeba zachovat chladnou hlavu a řídit se osvědčenými doporučeními.

Je lepší, když vám odložené peníze generují další peníze. Samotné odkládání nestačí, protože vlivem inflace uspořené finance v průběhu času ztrácí na hodnotě – o část uložených peněz bez výjimky vždycky přijdete.


Dodržujte pravidlo 50 : 30 : 20

Finanční pravidlo 50 : 30 : 20 říká, že náklady na živobytí by měly tvořit maximálně 50 % z našich celkových příjmů. Na zábavu, cestování a další věci, které nás baví, bychom měli vyhradit 30 %. A zbývajících 20 % je vhodné dávat stranou, část z nich investovat a část uložit na spořicí účet.


S aplikacemi je investování snadné a efektivní

Začínající investory může odrazovat zdánlivá komplikovanost, která je s investováním spojená. Svíčkové grafy, makroekonomické analýzy, pohyby měnových kurzů… uf.

Donedávna bylo prakticky nezbytné, aby měl každý investor ekonomické vzdělání nebo schopného finančního či investičního poradce. Dnes se ale dá investovat on-line, pomocí investičních aplikací, které proces investování výrazně zjednodušily.


Proč jsou investiční aplikace tak oblíbené?

  • Investovat můžete během několika sekund, na pár kliknutí.
  • Biometrické ověření zaručuje bezpečnost.
  • Často jsou přímo v aplikaci k dispozici ekonomické zprávy, analýzy a další užitečné informace.

Investoři tak nemusí složitě řešit, jak investovat, a místo toho se mohou soustředit na jinou otázku – do čeho vlastně investovat?

Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte

Známá investorská poučka zní: „Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“ Může být snadné podlehnout vábení nového kryptoměnového tokenu nebo „meme stock“, která se zrovna veze na módní vlně a slibuje zhodnocení v řádu stovek procent.

S podobnými investičními příležitostmi, nebo spíš spekulacemi, ale bývá spojené obrovské riziko. Investice do rizikových aktiv nemusí být špatné, ale vždycky by měly tvořit jen malou část vašeho portfolia. Jeho základem by měla být vhodně sestavená kombinace aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity a nemovitosti, případně alternativní investice.

Dobře vyladěné investiční portfolio je pak ideálním nástrojem, jak zhodnotit své prostředky i v dobách vysoké inflace, zabezpečit se do budoucna a dosáhnout finanční nezávislosti.

Investujte do nemovitostí i bez milionů v kapse

Nemovitosti jsou dlouhodobě (a oprávněně) považované za bezpečnou investici, protože uchovávají hodnotu peněz po celá desetiletí. Jejich ceny navíc v posledních letech prakticky neustále rostou a tento růst často výrazně překonává inflaci. Investice do nemovitostí by proto určitě měly tvořit součást vašeho portfolia.

Stačí pár set korun

Co když ale nemůžete nebo nechcete vložit několik milionů do koupě investiční nemovitosti? Pak je pro vás ideálním řešením investiční crowdfunding.

Investown nabízí jednoduchý a přehledný investiční nástroj, se kterým můžete investovat do úvěrů zajištěných nemovitostmi už od 500 Kč. Roční výnos je pevně stanovený a dosahuje až 10 % (tedy podstatně víc než na spořicích účtech).

S Investownem tak můžete své portfolio snadno obohatit o investice do nemovitostí – o investice s minimálním rizikem a velmi zajímavým zhodnocením. Rozhodnutí je na vás 🙂.

Více ke čtení

Získat aplikaci zdarma