Z investování se poslední dobou stal buzzword.
Z investování se poslední dobou stal buzzword. Média vydávají investiční speciály, na trhu se vyrojily důvěryhodné (i o něco míň důvěryhodné) vzdělávací programy. Někdy je obtížné se v tom zorientovat, že? Hlavně těm, kteří o investování jen přemýšlejí a neudělali ani první krok, to celé může připadat jako španělská vesnice. V INVESTOWN jsme proto sepsali zásady zodpovědného investování, které by měl znát každý. Připraveni? Jdeme na to!
Ať už jste budoucí mikroinvestor, pro investici si vyberete dokonce nákup bytu nebo se vrhnete do útrob akciových trhů, může to celé být náročné na vaši psychiku. Jde přece o peníze. A i ty jsou spojené s emocemi. Desetikoruny vem čert, ale jakmile se poprvé rozhodnete poslat někam desítky nebo stovky tisíc, je jasné, že to nebude úplně jednoduché. Je důležité si znovu a znovu uvědomovat, že při investování je potřeba odsunout emoce stranou.
Rozhodli jste se investovat? Nejdřív všechno promyslete a pečlivě prokalkulujte. A když přijde malá krize nebo vybraný trh lehce zakolísá, neberte nohy na ramena. Důvodem neúspěchu mnoha snažilců je strach z nejistoty. Ten může vyústit v neuvážený prodej v okamžiku, kdy je vaše investice “pod cenou”, to znamená v tom vůbec nejhorším momentu. Většinou se vyplatí nepanikařit a počkat. V opačném případě totiž snadno a rychle přijdete o peníze, a to jen a pouze kvůli své vlastní hlavě.
Investování je zahalené spoutou předsudků a mylných představ. Určitě se vám vybaví tahle: formálně oblečený mladík takřka náhodně nakupuje za stovky tisíc korun a doufá, že graf ještě chvíli poroste, nebo z červených čísel poskočí do zelených. V okamžiku, kdy se to stane, okamžitě investici zpeněží a vydělá na tom… stovky procent!
Ne, tak přesně takhle to nefunguje. Takhle investování prezentují jen pochybné weby a americké velkofilmy. Zodpovědné investování znamená mít dlouhodobou strategii, s majetkem hospodařit a navyšovat jeho hodnotu v čase. Ať už mikroinvestujete nebo nakupujete na burze, vždy přemýšlejte o tom, jak bude vaše investice vypadat za 5, 10 nebo 15 let.
Tady je jednoduchý vzorový příklad. Zatímco v roce 2005 byste byt v Praze pořídili i za 20 000 Kč za metr čtvereční, letos se s trochou štěstí a s odřenýma ušima vejdete pod 100 000 Kč. Průměrná mzda byla sice taky nižší, v roce 2005 jste si mohli průměrně vydělat 19 030 Kč, teď jsme se v průměru dostali na 29 000 Kč. I tak je to ale nesrovnatelné. A teď si představte, že se vaše investice do bytu v následujících 15 letech zpětinásobí podobně jako v letech předchozích. Vzhledem k aktuálně velmi vysoké ceně nemovitostí to není pravděpodobné, ale pro demonstraci to určitě postačí.
Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu. Možná si zítra nebo za týden nekoupíte nové auto nebo vysněnou dovolenou. I několik dobře zvolených investic nebo mikroinvestic se ale může v dlouhodobém horizontu skvěle vyplatit. Vaše úspory nebudou vystavené 3% inflaci a jejich hodnota časem jen poroste.
Investování není hazardní hra. Teda pokud nechcete. Každou investici je třeba pečlivě propočítat. Třeba u standardního nákupu bytu pro investici se vám může hodit výpočet návratnosti investice do bytu, tzv. IRR.
Máte chuť na malé cvičení? Interaktivní tabulku si můžete uložit jako kopii tady. Do do řádku Vklad (nákup) si zapíšete, kolik vás pořízení bytu stálo, nebo za kolik byste nějaký chtěli pořídit. Zároveň do dalších řádků uvedete, kolik se vám ročně vrací na nájmu, ze kterého ale ještě odečtěte celkové roční náklady. V řádku Aktuální hodnota aktiva pak doplňte, jakou má v tomto okamžiku nemovitost hodnotu. IRR tabulka je velmi citlivá na čas a detaily. Abyste nakonec získali správnou procentuální návratnost, musíte vložit opravdu přesná data. Jak vám to vychází? Pokud mezi 3-8 %, je to rozhodně velmi dobrý výsledek. Pokud více než 8 %, můžete si zatleskat, taková investice už je hodně povedená!
Abyste měli kontrolu nejen nad investicemi, ale i nad celým vlastním majetkem, zkuste si taky vytvořit tabulku vlastního cashflow, kam si každý měsíc zapíšete příjmy a výdaje. Díky cashflow tabulce budete mít přehled o tom, kolik peněz měsíčně můžete investovat. I občasná mikroinvestice vás bude krok po kroku posouvat k vysněnému finančnímu cíli.
TIP: Jak si vytvořit interaktivní tabulku vlastního cashflow? O tom si řekneme zase příště.
Jasně, i u investování se dá „podvádět.“ Sledovat ty, kteří to dělají dobře, nebo ulít peníze někam, kde se o ně není třeba nijak starat. Ale když přijde na krájení chleba, nají se hlavně ti, kteří ví, co dělají. Pokud se dlouhodobě vzděláváte v segmentu, ve kterém investujete, vaší pozornosti rozhodně neutečou větší změny ani hrozby. Jen díky tomu umíte rychle zareagovat, když se něco semele.
Třeba pokud si vyberete investování do nemovitostí nebo přímo do bytů, je dobré sledovat trendy, nárůst versus pokles cen v regionech, ale i celkový stav trhu v historii. Zajímat vás budou i krize na poli Airbnb nebo změny v zákonech řešících daně, nájemné nebo sousedské vztahy. Je toho dost, s čím držet krok, ale vyplatí se to.
Všeobecný přehled můžete získat i díky návštěvám konferencí nebo účasti na on-line webinářích. Skvělé informace načerpáte i na různých kurzech. Čtete rádi? Pak rozhodně oceníte i nespočet investičních knížek, které seženete v každém knihkupectví.
Jedna taková neméně důležitá zásada na závěr. Kdo nic nezkusí, nic neztratí, ale ani nezíská! Peníze uložené na účtu sice kvůli inflaci ztrácejí na hodnotě, ale rozhodně vám nikam neutečou. Pokud se pokusíte je nějak, i kdyby jen konzervativně, zhodnotit, budete vždy o krok dál. Nejjistějším způsobem je rozložit riziko tak, že investujete do více věcí. Říká se tomu diverzifikace portfolia. Když se jedné investici dařit nebude, druhá vám ji vyváží. Snížíte tak šanci, že v případě nečekané krize přijdete o všechny peníze.